Na mieste pôvodnej rozhľadne, ktorá stála na kopci Tlstá hora ešte na začiatku 19. storočia, dnes stojí nová drevená vyhliadková veža.
Príbeh rozhľadne, ktorá prežila dve svetové vojny
Stará rozhľadňa neslúžila len turistom na obdivovanie okolitej krásy, ale aj na vojenské a geodetické účely. Prežila dve svetové vojny a zanechala po sebe príbeh, ktorý sa prenášal z generácie na generáciu. Novú rozhľadňu postavili v roku 2009 a svojím tvarom pripomína valašský klobúk.
Jedinečný výhľad na Púchovskú dolinu
Rozhľadňa je vysoká 21,5 m a člení sa na 6 poschodí, ktoré sa smerom nahor zužujú. Z najvyššieho podlažia sa návštevníkom naskytne kruhový výhľad na bielokarpatské bralá Lednicu a Vršatec, vrch Javorníky, Kysucké vrchy, Malú Fatru, Strážovské vrchy a Suľovské vrchy. Vidieť tiež mesto Púchov, dedinu Dohňany a obec Zubák.
Technické detaily a zaujímavosti
Na zostrojenie rozhľadne použili približne 60 kubíkov dreva a 35 metrov kubických betónu. Hlavné piliere tvoria nosné zdvojené stĺpy zo smrekovca opadavého. Betónové základy siahajú do hĺbky troch metrov. Autorom projektu tejto originálnej veže je Antonín Závada z Valašského Meziříčí.
Náučný chodník “Tri skaly”
K rozhľadni sa môžete dostať po náučnom chodníku “Tri skaly”, kde je štvrtou zastávkou. Každá z troch skál na chodníku má svoj vlastný príbeh. Lazovská skala hovorí o vzniku názvu obce Dohňany, Čertova skala o stretávaní čertov a Vieska o 125 miliónov rokov starých skamenelinách.
Tipy na výlet
Aj keď posledných 400 metrov k rozhľadni vedie strmý svah, panoramatický výhľad stojí za tú námahu. Okrem spomínaných vrchov uvidíte aj vodnú nádrž Nosice či Martinské Hole. Neďaleko rozhľadne sa nachádza altánok a ohnisko na oddych po túre. Dostanete sa sem autom alebo autobusom z Trenčína do Dohnian, odkiaľ vedie náučný chodník. Rozhľadňa je prístupná non-stop.