V srdci Trenčianskeho kraja, v okrese Myjava, sa nachádza jedinečný náučný chodník, ktorý spája dve malebné kopaničiarske obce – Poriadie a Rudník. Tento chodník ponúka návštevníkom nielen príjemnú prechádzku v prírode, ale aj možnosť dozvedieť sa zaujímavosti o miestnej prírode, ochrane životného prostredia a ovocinárstve.
Základné informácie o trase
Chodník Poriadie – Rudník s dĺžkou 2,3 km a prevýšením 50 m je ideálny pre nenáročnú turistiku. Je prístupný z autobusovej zastávky Rudník pri základnej škole. Východiskovým bodom je obecný úrad v Rudníku. Odtiaľ trasa pokračuje k miestu U Hluchých. Končí na železničnej stanici v Poriadi. S prechodom, ktorý vám zaberie približne hodinu, sa môžete tešiť na tri zastávky s informačnými panelmi. Tie rozširujú vedomosti o okolí.
Čo je vidieť na trase
Rudník – Kopaničiarska dedina s bohatou históriou
Rudník je obec s fascinujúcou históriou. Tá sa začala písať už v roku 1661. Napriek názvu, ktorý by mohol naznačovať prítomnosť rudných ložísk, sa oblasť vyznačuje výskytom nerudných surovín. V minulosti sa obyvatelia venovali tradičným remeslám ako tkáčstvo, výšivkárstvo, čipkárstvo a rezbárstvo. V obci sa nachádzali aj vyhne a mlyn, kde sa vyrábali rastlinné oleje.
Poriadie – Dedina na rozvodí
Poriadie, situovaná v Myjavskej pahorkatine a na južnom okraji Bielych Karpát. Je ďalšou kopaničiarskou obcou, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou. Obyvatelia sa odpradávna venovali poľnohospodárstvu a výrobe dreveného riadu a náradia. V obci si pripomíname hrdinstvo vojakov, ktorí zahynuli v boji počas Slovenského národného povstania, čo je zvečnené na dvoch pomníkoch.
Myjavská pahorkatina
Myjavská pahorkatina je rozsiahly geomorfologický celok, ktorý sa nachádza na západnom Slovensku, obklopený Sobotišťom, Osuským, Prašníkom, Bzincami pod Javorinou a Brestovcom. Tento región sa tiahne medzi Malými Karpatmi na juhu a Bielymi Karpatmi na severe, s Považským Inovcom na východe a Chvojnickou pahorkatinou na západe.
Táto oblasť predstavuje zvlnenú krajinu s priemernými nadmorskými výškami zväčša medzi 250 a 400 metrami. Typickými prvkami sú plošiny, ktoré sú oddelené širšími údoliami. Na južnom okraji oblasti sa nachádza vrch Bradlo s výškou 543 metrov nad morom, ktorý je známy svojou rozmanitou a komplexnou geologickou štruktúrou.
V niektorých oblastiach, kde sa nachádzajú relatívne odolné horniny, môžeme nájsť aj skalnatý terén, ako sú Brančské bradlá, alebo oblasti s výrazným prevýšením, ktoré pripomínajú skôr vrchovinu než typickú pahorkatinu. Tieto terény sú členené hlbšími údoliami riek a potokov ako Myjava, Brezovský potok, Jablonka, Tŕstie a ich prítoky.
Charakteristickým znakom Myjavskej pahorkatiny sú historické výmoľy, ktoré sú dôsledkom kombinácie niekoľkých faktorov: miestami nízka odolnosť geologického podložia, výrazná členitosť reliéfu, špecifický spôsob obrábania odlesnenej pôdy v dôsledku kopaničiarskeho osídlenia od 16. storočia, a tiež vplyv tzv. malej doby ľadovej, ktorá priniesla časté silné zrážky a intenzívnu vodnú eróziu.
Dnes je približne polovica tejto medzihorskej oblasti pokrytá lesmi, kde dominujú bučiny, najmä na skeletnatých pôdach, strmých svahoch, na opustených pasienkoch a v oblastiach bohatých na výmoľy. V týchto lesoch je hojne zastúpený aj agát biely.
Myjavská pahorkatina je teda fascinujúcim príkladom dynamického vývoja krajiny, ktorá je svedkom zmeny človekom ovplyvnenej prírody a zároveň je dôkazom o adaptácii ekosystémov na rôzne geologické a klimatické podmienky.
Ako využiť náučný chodník
Náučný chodník je ideálny pre rodiny s deťmi, školské výlety alebo jednoducho pre každého, kto má záujem o prírodu a miestnu históriu. Vďaka nenáročnej trase je vhodný aj pre menej zdatných turistov. Ako pridanú hodnotu, počas prechádzky sa môžete naučiť o miestnej flóre a faune, ochrane prírody a tradíciách ovocinárstva.
Kontakt a ďalšie informácie
Pre viac informácií o náučnom chodníku a okolí môžete kontaktovať Miestnu akčnú skupinu Kopaničiarsky región na adrese Kancelária KR-MAS, ul. M. R. Štefánika 560/4, 907 01 Myjava, alebo telefonicky na čísle 0917 240 098.
Pozvite svoju rodinu a priateľov na náučný chodník Poriadie – Rudník a spoznajte kúzlo kopaničiarskych obcí a ich prírodného bohatstva.