Po viac ako 60 rokoch chátrania sa Synagóga v Senci dočkala komplexnej rekonštrukcie, ktorá jej priniesla nielen nový vzhľad, ale aj nový obsah. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj.
Znovuzrodenie seneckej synagógy
Táto historická budova sa premenila na kultúrno-komunitné a vzdelávacie centrum, ktoré slúži nielen obyvateľom Senca, ale aj celému Bratislavskému regiónu. Rekonštrukciu zrealizoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK) s investíciou takmer 3,5 milióna eur. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 9. septembra 2024, počas galavečera, ktorý sa niesol v znamení symboliky a úcty.
„Synagóga je miestom s bohatou históriou a duchovnou hĺbkou. Je dôležité zachovať tieto symboly pre budúce generácie,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba. Pôvodná synagóga, postavená v rokoch 1905-1906 podľa plánov staviteľa Jozefa Halzla, bola svedkom tragických udalostí počas holokaustu.
Počas minulého režimu bola degradovaná na sýpku a sklad. Dnes však opäť slúži ako miesto kultúry a spomienky. „Trvalo dvanásť rokov, kým sme sa dostali od archeologického výskumu až k otvoreniu,“ dodal Droba.
Architektonické skvosty a historické objavy
Dominantou synagógy je veľká sála so ženskou galériou, podopieraná liatinovými stĺpmi s rastlinnými motívmi. Župa zachovala a obnovila aj výklenok svätostánku s podkovovitým oblúkom a okrúhlym oknom. Zachránil sa aj dobový drevený kazetový strop, ktorý bol poškodený zásahmi minulého režimu.
Rekonštrukcia bola komplexná, zahŕňala výmenu nosných trámov, strešnej krytiny, ako aj obnovu fasády a interiéru. Výnimočným objavom bola autentická murovaná pec na pečenie macesu a rituálny očistný kúpeľ mikve, ktoré sú skutočnými klenotmi tejto pamiatky. „Záchrana kultúrnych pamiatok je záchranou našej kolektívnej pamäte,“ poznamenal Droba.
Pamätník obetiam holokaustu
Dátum otvorenia synagógy nebol vybraný náhodne. 9. september je Pamätným dňom obetiam holokaustu. V Senci žila viac ako 400-členná židovská komunita, ktorá bola počas nacistickej arizácie odvlečená a neprežila. Ich pamiatku pripomína umelecké dielo v átriu za synagógou, ktorého autorom je Ašot Haas.
Pamätník vychádza z Dávidovej hviezdy a jeho kľúčovými prvkami sú dva trojuholníky. Jeden je vertikálny a transparentný, symbolizuje ducha. Vnútri sú písmená, ktoré pri určitom uhle slnečného svetla premietajú text na druhý trojuholník, čím vytvárajú obraz Dávidovej hviezdy. Obsahom textu sú mená ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.
Nové možnosti pre kultúru a vzdelávanie
„Súčasná synagóga nie je len spomienkou na minulosť,“ povedala riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Priestory dostali nový život a zmysel. Budú sa tu organizovať koncerty, festivaly, prednášky, workshopy a vzdelávacie programy pre školy. Synagóga bude slúžiť aj ako koncertná sála s vynikajúcou akustikou a špičkovým klavírom. Programová dramaturgia sa zameria na videoprodukcie, literárno-hudobné prednášky a spoločenské diskusie.
Slávnostné otvorenie a festival POCTA DEDIČSTVU
Otvorenie synagógy bolo netradičné, umiestnením MEZUZY na vnútorný rám vchodových dverí rabínom Davidom Adrim. Tento židovský symbol prináša požehnanie a ochranu pre obyvateľov domu. Počas galavečera vystúpil slovenský spevák Robo Grigorov a členovia Bieleho divadla, ktorí predniesli príbehy zo života seneckej židovskej komunity. Špičkovú akustiku synagógy ocenili aj QUARTET PARM. Nechýbala ani židovská gastronómia a kóšer jedlo.
„Podarilo sa nám vdýchnuť synagóge nový život,“ vyjadril sa predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Richard Duda. „Nech tento projekt slúži ako inšpirácia mnohým. Synagóga je miestom vzdelávania a spoločenských stretnutí. Teším sa, že jej novú etapu začneme koncertom.“