V obci Cífer, v miestnej časti Pác, sa nachádza jedinečný Archeopark. Prináša návštevníkom pohľad do dávnej minulosti trnavského regiónu. Vďaka rekonštrukcii časti rímsko-germánskeho osídlenia môžu zažiť atmosféru dávnych čias a spoznať, ako sa žilo našim predkom.
Objav archeologického náleziska
Archeologické nálezisko v Cíferi-Páci objavil v 70-tych rokoch minulého storočia Viliam Kráľovič, amatérsky archeológ. Jeho nadšenie a úsilie viedlo k objaveniu desiatok ďalších nálezísk v regióne. Cífer-Pác predstavuje jedno z pozoruhodných germánskych sídiel na juhozápadnom Slovensku, kde sa nachádzajú pozostatky rímskej architektúry.
Výskum lokality
Výskum v lokalite Nad mlynom viedol Titus Kolník, ktorý svojou činnosťou položil základy bádania o dobe rímskej na Slovensku. Otcom myšlienky vzniku archeoparku je profesor Vladimír Varsik, ktorý od začiatku stojí pri vzniku celého projektu.
Expozícia v zrekonštruovanom mlyne
Neďaleko náleziska stojí mlyn, ktorý vlastnila významná mlynárska rodina Hustých. Po kompletnej rekonštrukcii objektu vzniká expozícia, ktorá prevedie návštevníkov dobou kamennou, obdobím susediacim s rímskou ríšou, až po skorý stredovek a Veľkú Moravu. Na vzniku expozície sa podieľa tím archeológov z Archeologického ústavu v Nitre pod vedením Doc. Mateja Ruttkaya.
Náučný chodník popri potoku Gidra
Súčasťou Archeoparku je aj náučný chodník vedúci popri potoku Gidra, ktorý už od praveku zohráva dôležitú úlohu v osídľovaní tejto lokality. Návštevníci sa môžu zoznámiť s minulosťou regiónu nielen fyzickým pohybom v krajine, ale aj prostredníctvom rozšírenej reality.
Brána do minulosti trnavského regiónu
Archeopark Cífer-Pác je miestom, kde sa minulosť stretáva so súčasnosťou. Vďaka úsiliu archeológov a nadšencov histórie môžeme spoznávať, ako žili naši predkovia v trnavskom regióne a dozvedáme sa o ich zvykoch a kultúre. Archeopark prispieva k hlbšiemu poznaniu histórie tohto územia a zároveň posilňuje cestovný ruch v kraji.