Hričovský hrad, známy aj ako Hrad Hričov, je hlavnou atrakciou nad obcou Hričovské Podhradie. Okrem hradu sa tu nachádza aj Hričovská skalná ihla, pozostatky mora a mnoho zaujímavých skalných útvarov. Hrad začal chátrať už v 17. storočí a postupne sa premenil na zrúcaninu. V súčasnosti prebieha jeho obnova a konzervácia vďaka Združeniu priateľov Hričovského hradu.
História hradu
Prvá písomná zmienka o Hričove pochádza z roku 1254, keď kráľ Belo IV. daroval hrad s priľahlými majetkami magistrovi Tolušovi. Počas 14. a 15. storočia hrad viackrát zmenil majiteľov, medzi ktorých patrili Balašovci, Matúš Čák Trenčiansky, Kapolaiovci a Sudivoj z Ostrorogu. Neskôr sa stal opäť kráľovským majetkom a kráľ Žigmund Luxemburský ho daroval manželke Barbore ako svadobný dar.
Prelom 15. a 16. storočia bol z hľadiska vlastníctva nestály. V roku 1563 hrad odkúpil František Turzo, no Turzovci čoskoro stratili záujem a hrad začal pustnúť. Vzhľadom na obmedzený okolitý terén patrí svojou rozlohou medzi menšie hrady.
Zaujímavosti a atrakcie
Okolo hradu vedie náučný chodník s 20 vyrezávanými tabuľami o hrade, faune a flóre okolia. Chodník tvorí okruh, ktorého súčasťou sú aj menšie jaskyne pod hradom. Zaujímavosťou je, že v 16. storočí bol údržbou hradu poverený taliansky staviteľ Giovanni Kilian z Milána, známy vďaka výstavbe renesančného zámku v Bytči.
Ako sa dostať na hrad
Obľúbená trasa vedie z obce Hričovské Podhradie. Pri chodníku sa nachádzajú kryté drevené prístrešky. Odporúča sa okružná trasa, ktorá najprv vedie po červenej turistickej značke. Späť od hradu treba odbočiť doprava a vrátiť sa chodníkom okolo troch jaskýň. Na hrad vedie turistická trasa aj zo Súľovských skál.
Parkovanie a náročnosť trasy
Niekoľko parkovacích miest sa nachádza v obci pred miestnym pohostinstvom. Výstup na hrad Hričov je príjemná prechádzka lesíkom s miernym stúpaním, vhodná pre všetky vekové kategórie a rodinky s deťmi. Trasa má dĺžku necelé dva kilometre a dá sa zvládnuť do hodiny. Hrad je dostupný celoročne a vstupné je dobrovoľné.
Legenda o chamtivom Thurzovi
Podľa povesti sa chamtivý Thurzo oženil s omnoho staršou vdovou, majiteľkou Hričovského hradu, aby získal jej majetky. Dal ju vrhnúť do hradnej temnice a týral ju. Keď sa to dozvedeli ľudia, začali od neho utekať. Jedného večera počas búrky prišiel na hrad chudobný mních a žiadal prepustenie väznenej hradnej panej. Thurzo ho dal vyhodiť, no mních ho preklial a skamenel. Nasledujúce noci mních ožíval a kričal na hradného pána, až kým ten nezošalel a neutiekol. Hradná pani medzitým zomrela a hrad zhorel po búrke. Dodnes tu blúdi jej plačlivý duch a skala skameneného mnícha vraj ožije, ak sa tu znova objaví taký tyran.
Hričovský hrad je pôsobivou zrúcaninou
Hričovský hrad je pôsobivou zrúcaninou s bohatou históriou a zaujímavými legendami. Vďaka svojej dostupnosti a nenáročnej trase je obľúbeným cieľom výletníkov všetkých vekových kategórií. Okrem hradu ponúka okolie aj ďalšie prírodné atrakcie a krásne výhľady na Súľovské skaly.