Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana bola verejnosti sprístupnená už 18. marca 1967 pri príležitosti 150. výročia narodenia tejto významnej osobnosti slovenských dejín.
Hurban nie je rodákom z Hlbokého
Hurban nie je rodákom z Hlbokého, ale narodil sa v evanjelickej rodine v Beckove. Študoval evanjelické lýceum a po jeho skončení sa ako farár dostal do Brezovej pod Bradlom. Po smrti farára v Hlbokom, požiadali miestni obyvatelia Hurbana, aby prišiel do Hlbokého.
Hurban prišiel do Hlbokého v roku 1843 a už v tomto istom roku sa zišli Hurban, Hodža a Štúr na hlbockej fare, aby jednali o spisovnej slovenčine. Aj keď si na Devíne dali Štúrovci sľub, že sa nebudú ženiť, Hurban napokon tento sľub nedodržal.
Hurban si zobral za ženu A. Jurkovičovú
Hurbanovi bolo na fare smutno a po dvoch rokoch po príchode do Hlbokého si sem priviedol Aničku Jurkovičovú, za ktorú sa oženil. Štúr mu to mal za zlé a odkázal, že on ide Hurbanovi na pohreb. Nakoniec ich zosobášil brat Ľudovíta Štúra Karol v kostole v Sobotišti.
Nakoniec bolo z tohto manželstva 9 detí. Najznámejší bol Svetozár Hurban Vajanský, ktorý sa stal jedným z najvýznamnejších slovenských básnikov. Ak by bol Hurban dodržal sľub z Devína, tak by slovenský národ prišiel o jedného z najvýznamnejších básnikov.
Pamätná izba vznikla v roku 1967
V roku 1967 boli zozbierané prvotné materiály a dôležitých historických dokumentov, ktoré sa nachádzali v archíve na fare, povereným farárom Juraj Chochol. Práve on so svojou ženou sprevádzali a robili výklad návštevníkom pamätnej izby až do svojho odchodu z Hlbokého v roku 1976.