V malebnom mestečku Podolínec na severe Slovenska sa týči majestátny piaristický kláštor s Kostolom sv. Stanislava. Táto rannobaroková stavba bola postavená v rokoch 1642-1648 podľa plánov talianskych a viedenských staviteľov.
História kláštora
Kláštor bol založený v roku 1642 Stanislavom Ľubomírskym, pánom na Wisniczi a krakovským vojvodom. V minulosti bol kláštor pôsobiskom slovutného piaristického gymnázia, prezývaného aj “spišský Oxford”. Počas komunistickej diktatúry slúžil ako najprísnejší tábor pre kňazov a rehoľníkov na Slovensku.
Architektúra a interiér
Charakteristickým znakom kláštora je detailne vypracovaná fasáda, štyri veže a v strede umiestnený dvojvežový kostol. Budova má robustný a obranný charakter. Jednotlivé veže boli v minulosti plne využívané – severná veža slúžila ako kuchyňa, juhovýchodná ako knižnica a západná poskytovala sanitárne zázemie.
Interiér kláštorného kostola je majestátnym estetickým dielom. Návštevníci môžu obdivovať fresky, plastiky, lustre, maľby a najmä oltárny obraz s výjavom zo života sv. Stanislava, ktorý je najväčším oltárnym obrazom na Slovensku. Celý priestor má tiež jedinečnú akustiku.
Súčasnosť kláštora
Dnes je kláštor sídlom noviciátu redemptoristov, laických misijných spoločenstiev, cirkevných škôl a detského domova. Okrem historickej hodnoty je aj miestom vzdelávacích a charitatívnych aktivít.
Návšteva piaristického kláštora v Podolínci je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto obdivuje históriu, umenie a architektúru. Jeho majestátnosť, bohatá história a jedinečná atmosféra robia z neho významné miesto nielen na Spiši, ale aj na celom Slovensku.