Slavín

Slavín, Bratislava

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, je domovom mnohých historických pamiatok a monumentov. Jedným z najvýznamnejších je Slavín, impozantný pamätník venovaný sovietskym vojakom, ktorí položili svoje životy počas oslobodzovania západného Slovenska v druhej svetovej vojne. Tento článok vás prevedie históriou, architektúrou a významom tohto ikonického miesta.

História Slavína

Výstavba a odhalenie pamätníka

Slavín bol postavený v rokoch 1957 až 1960 ako pocta padlým sovietskym vojakom. Slávnostne ho odhalili 4. apríla 1960 pri príležitosti 15. výročia oslobodenia Bratislavy Sovietskou armádou. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík.

Zbúranie veže kostola Panny Márie Snežnej

Kvôli stavbe Slavína musela byť zbúraná veža neďalekého kostola Panny Márie Snežnej, aby nezavadzala vo výhľade. Aj napriek protestom autora sochy sovietskeho vojaka na vrchole pamätníka, Alexandra Trizuljaka, bola veža nakoniec odstránená.

Slavín, Bratislava
Slavín, Bratislava

Architektúra a umelecké diela

Poloha a koncepcia pamätníka

Slavín sa týči na predhorí Malých Karpát a vďaka svojej polohe ponúka prekrásny výhľad na celú Bratislavu. Koncepcia pamätníka rešpektuje existujúce hroby padlých vojakov a pozostáva z monumentálneho schodiska a komplexu priestorov obohatených o sochársku výzdobu.

Centrálny monument a obradná sieň

Centrálnu časť pamätníka tvorí obradná sieň s 39,5 metrov vysokým obeliskom. Na jeho vrchole sa týči 7-metrová socha sovietskeho vojaka od Alexandra Trizuljaka. Vstupné dvere do obradnej siene zdobí bronzový reliéfny súbor R. Pribiša pripomínajúci útrapy druhej svetovej vojny.

Sochárske diela v areáli

V areáli Slavína sa nachádzajú ďalšie pôsobivé sochárske diela od popredných slovenských sochárov 20. storočia, ako sú Ladislav Snopek, Tibor Bártfay, Ján Kulich, Jozef Kostka a Ján Svetlík. Tieto diela dotvárajú atmosféru pietneho miesta a pripomínajú obete vojny.

Slavín, Bratislava
Slavín, Bratislava

Význam a súčasnosť Slavína

Pocta padlým vojakom

V šiestich masových a 317 individuálnych hroboch je na Slavíne pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli počas oslobodzovania Bratislavy v apríli 1945. Pamätník slúži ako miesto spomienky a úcty k ich obeti.

Významné návštevy a podujatia

Slavín bol v minulosti často navštevovaný zahraničnými delegáciami počas ich návštev socialistického Československa. V súčasnosti sem prichádzajú najmä štátnici z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. V roku 2005 Slavín navštívil aj ruský prezident Vladimír Putin počas svojej návštevy Slovenska.

Každoročne sa na Slavíne koná spomienková ceremónia pri príležitosti výročia oslobodenia Bratislavy, ktorej sa tradične zúčastňuje aj prezident Slovenskej republiky.

Slavín, Bratislava
Slavín, Bratislava

Majestátny pamätník padlých hrdinov

Slavín je nielen majestátnym pamätníkom, ale aj dôležitým symbolom histórie a obetí druhej svetovej vojny. Jeho impozantná architektúra, umelecké diela a pietna atmosféra vytvárajú miesto, kde si môžeme uctiť pamiatku padlých hrdinov a zamyslieť sa nad hrôzami vojny. Návšteva Slavína je pre každého návštevníka Bratislavy nezabudnuteľným zážitkom a pripomienkou, že mier a sloboda by nemali byť nikdy považované za samozrejmosť.