Sninský kameň

Sninský kameň

Sninský kameň, s nadmorskou výškou 1006 metrov, je fascinujúci vrchol v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy. Aj keď je najnižšou z piatich tzv. vihorlatských tisícoviek, jeho majestátnosť a unikátna prírodná scenéria ho robia nezabudnuteľným turistickým cieľom.

Poloha a prístup

Sninský kameň dominuje okolitým krajinám juhovýchodne od obce Zemplínske Hámre, neďaleko jazera Morské oko. Zaujímavé je, že jeho vrchol leží v okrese Humenné, na území Vojenského obvodu Valaškovce. Vrchol je vzdialený približne 7 kilometrov juho-juhovýchodne od mesta Snina a 20 km východne od Humenného.

Sninský kameň
Sninský kameň

Charakteristika vrcholu

Sninský kameň je výsledkom sopečnej činnosti, no jeho konečný tvar vymodeloval mráz a voda. Vrcholové plošiny tvoria dva skalné útvary: Malý Sninský kameň (1006 m n.m.) a Veľký Sninský kameň (998 m n.m.). Západný okraj Veľkého Sninského kameňa má až 40 metrov vysoké steny, ktoré poskytujú úchvatné pohľady z údolia Cirochy. Turisti sa na vrcholy dostanú po železných rebríkoch, ktoré im umožnia preskúmať tieto impozantné skaly.

Historické a kultúrne zaujímavosti

Na Veľkom Sninskom kameni stojí jednoduchý kovový kríž, ktorý bol postavený v roku 1990 miestnymi veriacimi a rímskokatolíckym farským úradom v Snine. Na Malom Sninskom kameni je zas schránka s vrcholovou knihou, do ktorej môžu turisti zaznamenať svoj výstup.

Sninský kameň
Sninský kameň

Ochrana a UNESCO

Sninský kameň je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, ktorá bola vyhlásená v roku 1982. Táto lokalita je chránená pre svoj vedecký a kultúrno-spoločenský význam. V roku 2007 bol Vihorlatský prales, ktorého súčasťou je aj Sninský kameň, zapísaný do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Výhľady a prírodná scenéria

Za priaznivého počasia ponúkajú vrcholové plošiny Sninského kameňa nádherné panoramatické výhľady. Môžete vidieť dolinu Cirochy, mesto Snina, hlavný hrebeň Vihorlatských vrchov, slovenské a poľské Poloniny, Slanské vrchy a Východoslovenskú nížinu. Za dobrých podmienok je možné dovidieť až na Vysoké Tatry a Nízke Tatry.

Sninský kameň
Sninský kameň

Geológia a flóra

Tento vrch je súčasťou neovulkanickej reťaze Vihorlatsko-Gutinského pohoria. Buduje ho prevažne hruboporfyrický pyroxenický andezit, ktorý vznikol asi pred 12,5 až 9,1 miliónmi rokov. Na Sninskom kameni sa stretáva teplomilná a horská flóra. Raritné rastliny ako endemická kostrava ovčia vihorlatská rastú len tu. Na severnej strane vrcholu sa nachádzajú vzácne druhy lišajníkov a vyšších rastlín.

Turistické trasy

Trasa z Morského oka a obce Zemplínske Hámre patrí k najobľúbenejším. Vybrať sa môžete aj po trase z obce Remetské Hámre cez Morské oko. Každá z týchto trás vám ponúkne nádherné výhľady a prírodné scenérie.

Sninský kameň
Sninský kameň

Ubytovanie a ďalšie atrakcie

V okolí nájdete množstvo ubytovacích možností, od hotelov až po penzióny. Nezabudnite navštíviť aj Morské oko alebo kaštieľ v Snine.

Sninský kameň je výnimočným miestom, ktoré svojou krásou a históriou láka množstvo turistov. Navštívte ho a objavte jeho tajomstvá!

Sninský kameň
Sninský kameň