Tribečské múzeum v Topoľčanoch je už od roku 1961 centrom poznania o prírode, histórii a kultúre tohto regiónu. Múzeum neúnavne zhromažďuje a chráni cenné prírodovedné, archeologické, historické a etnografické artefakty. Navyše sa venuje aj fascinujúcej téme chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku, čím obohacuje svoju zbierku o jedinečné exponáty.
Expozícia Príroda stredného Ponitria
Pri príležitosti 45. výročia múzea v Topoľčanoch bola v októbri 2006 otvorená prírodná expozícia Príroda stredného Ponitria. Expozícia pútavo predstavuje živé a neživé prvky regiónu prostredníctvom paleontologických, geologických, botanických a zoologických zbierok. Medzi najvýznamnejšie exponáty patria unikátne nálezy treťohorného mastodonta, vrátane horných častí kostry lebky s párom prekrížených klov a spodnej čeľuste.
Knižnica a fotoarchív
Tribečské múzeum je tiež domovom výnimočnej knižnice, ktorá ponúka prezenčné štúdium odbornej i regionálnej literatúry z fondu obsahujúceho 9114 titulov. K dispozícii je aj fond periodík so zborníkmi, novinami a odbornými časopismi siahajúcimi až do 19. storočia. Návštevníci môžu využívať aj bohatý fotoarchív múzea s viac ako 20.300 čiernobielymi negatívmi, 5000 pozitívmi a takmer 40.000 digitálnymi zábermi dokumentujúcimi prírodu, históriu, pamiatky regiónu a aktivity múzea.
Fascinujúca expozícia prírody
Expozícia Príroda stredného Ponitria poskytuje ucelený prehľad o neživej prírode a typických zástupcoch flóry a fauny regiónu. Prostredníctvom zbierkových predmetov, fotografií, kresieb, textov a máp oboznamuje s geologickou stavbou územia, minerálmi, skamenelinami a rozmanitými biotopmi. Zachytáva vzácne a ojedinelé druhy flóry, vrátane orchideí zo Strážovských vrchov, považovaných za skutočné skvosty. Expozícia predstavuje 147 druhov živočíchov od veľkých šeliem až po spevavcov a ryby. Veľkoplošná vitrína s fosílnymi osteologickými zvyškami mastodontov patrí k najvzácnejším paleontologickým unikátom.
História múzea
Myšlienka založenia múzea v Topoľčanoch siaha až do obdobia po druhej svetovej vojne. Napriek snahe nadšencov a narastaniu zbierkového fondu múzeum dlho existovalo len v deklarovanej forme, najmä pre absenciu vlastných priestorov. Až roku 1961, po náleze čeľustí a klov mastodonta, Mestský národný výbor v Topoľčanoch vyčlenil priestory a 1. marca tak oficiálne vzniklo Okresné vlastivedné múzeum v Topoľčanoch. Napriek počiatočným ťažkostiam sa múzeum postupne rozvíjalo a dnes predstavuje skutočnú pokladnicu poznania o prírode, histórii a kultúre regiónu.
Pokladnica poznania regiónu
Tribečské múzeum v Topoľčanoch je jedinečnou inštitúciou, ktorá svojimi zbierkami, expozíciami a aktivitami prispieva k zachovaniu a prezentácii prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu. Návšteva múzea je skvelou príležitosťou na objavovanie krás a tajomstiev stredného Ponitria a na získanie nových poznatkov o jeho bohatej histórii a prírode.